sobota, 11 lutego 2012

Histogram, podstawy interpretacji


Prawidłowa ekspozycja
Histogram wypełnia cały obszar od 0 do 255, ale nie tworzą się słupki na skrajnych wartościach (wyjątkiem jest sytuacja, kiedy robimy zdjęcia na czarnym lub białym tle).



Przykład:


















Zdjęcie niedoświetlone
Histogram jest przesunięty w lewo, tworzy się słupek na wartości 0 i sąsiednich. Czerwonym kolorem zaznaczyłem część wykresu, która nie zmieściła się w przedziale 0-255. Te informacje o obrazie zostały utracone - brak szczegółów w cieniach. Jasne partie nie osiągają poziomu bieli.

Przykład:


















Zdjęcie prześwietlone
Histogram jest przesunięty w lewo, tworzy się słupek na wartości 255 i sąsiednich. Czerwonym kolorem zaznaczyłem część wykresu, która nie zmieściła się w przedziale 0-255. Te informacje o obrazie zostały utracone - brak szczegółów w najjaśniejszych partiach zdjęcia, powstają tzw. wypalenia. Ciemne fragmenty nie osiągają poziomu czerni.

Przykład:


















Nadmierny kontrast
Histogram tworzy słupki na skrajnych wartościach i w ich okolicy. Informacje z obszarów zaznaczonych na czerwono zostały utracone informacje o obrazie zostały utracone. Brak szczegółów w najjaśniejszych i najciemniejszych partiach zdjęcia.

Przykład:


















Zbyt mały kontrast
Histogram nie wypełnia całego obszaru od wartości 0 do 255. Obraz wygląda jak zamglony (i rzeczywiście taki efekt można uzyskać m. in. fotografując we mgle lub robiąc zdjęcia dalekich krajobrazów).


Przykład:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz